FAQ o VTE

Vliv větrné energetiky

Důležitost větrné energetiky je (VE) silně vnímána nejen v ČR a EU, ale i v ostatních částech světa. První oblasti je vliv VE na ekonomiku ČR. Hlavními důvody investic do obnovitelných zdrojů, tedy i do VE jsou zachování konkurenceschopnosti českých průmyslových podniků, zajištění cenově dostupné energie a důraz na energetickou bezpečnost. To s výhledem do roku 2030-2035. V ČR je v současnosti instalováno cca 450 MW VTE

Druhou oblastí je bezpečnost, resp. energetická bezpečnost ČR. Obnovitelné zdroje energie (OZE) jsou klíčové pro zajištění energetické bezpečnosti v ČR a tato je zásadním pilířem stabilní energetiky a ekonomiky. Za rok 2021 byla energetická dovozní závislost ČR 40,2 %. V roce 2021 byly dovezeny energetické suroviny v hodnotě cca 189 miliard Kč. V roce 2022 toto číslo vzrostlo na cca 403 miliard Kč vlivem energetické krize. I malé snížení závislosti na dovozu energetických surovin tak přináší značné úspory občanům a navýšení HDP. Obnovitelné zdroje jsou domácími zdroji, kdy vítr fouká a slunce svítí u nás.

Třetí klíčovou oblastí je mnohokrát zmiňovaná oblast ekologie výroby energie. Větrné turbíny jsou vhodným řešením zejména k doplnění solárních elektráren, zejména v zimním období a během noci. Zároveň je transformace výroby energie z OZE zapotřebí kvůli zapojení ČR do globálních dodavatelských řetězců, kdy regulace i vnímání firem samotných klade důraz na environmentální a sociální zodpovědnost firem (ESG). Nové investory a zahraniční kapitál zajímá, jak jsou tyto standardy dodržovány. Tuto skutečnost si uvědomují i české firmy. Jedná se o směr, kterým se firmy aktuálně vydávají. Jako exportně orientovaná, průmyslová ekonomika musí Česká republika naplnit nové standardy tak, aby mohla spolupráce se zahraničím, investice, věda a výzkum pokračovat. Bezemisní elektřina je jedním z neopomenutelných stavebních kamenů, jak těchto ekonomických standardů dosáhnout.

Další informace k tomuto tématu lze nalézt na tomto odkazu:
https://www.energiezamene.cz/komunitni-energetika

Ve spojitosti s novelou energetického zákona jsou zajímavou příležitostí projekty k rozvoji komunitní energetiky. Komunitní fotovoltaické nebo větrné projekty mají za cíl sdílet výhody společného rozvoje projektů a umožnit sdílení nákladů a benefitů v rámci komunit. Díky sdílení výrobních zdrojů mohou spotřebitelé dosáhnout lepšího využití fotovoltaiky nebo větrné energie pro lokální spotřebu a nižších nákladů na výstavbu a obsluhu zdroje energie. Výhodou projektů pro energetickou soustavu je blízkost odběru elektřiny a výroby, která ulehčuje síti nízkého napětí a zvyšuje soběstačnost. Komunitní energetika tak přispívá k odlehčení přenosové sítě, protože většina komunitních projektů míří na propojení na úrovni distribučních soustav. Obnovitelné zdroje přispívají ke snížení sdružené ceny elektrické energie, a tím i ke snížení nákladů spotřebitelů na energii. Specificky FVE představují významný potenciál pro občany v rámci instalací střešních FVE na jejich domech.

Komunitní energetika

Umožní sdílet vyrobenou elektřinu skupinám až s 1000 členy na území obcí s rozšířenou působností. Toto řešení bude určeno především pro nákladnější projekty větších elektráren, například větrných, a cenově tak zpřístupnit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů většímu počtu členů tohoto společenství.

Prefix for the Footer Call to action section will be here

We Will Write a Convincing Call To Action to Engage Your Audience Here

Přejít nahoru